Saunek

Mirësevini në Saunek Saunek

Lorem ipsum dolor ulet amet, elit adeksioni konsektiv. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

sauna

Gjithçka që duhet të dini për saunat

 

Kush nuk e shijon një seancë të gjatë brenda një saune të nxehtë?

Jo vetëm që siguron një mjedis tërësisht relaksues, por ka shumë përfitime shëndetësore që vijnë nga kalimi i një kohe brenda një saune. Mund të ndihmojë në zvogëlimin e dhimbjes, përmirësimin e humorit tuaj dhe ndihmën për të bërë një gjumë më të mirë natën.

Sidoqoftë, ka shumë lloje të ndryshme të saunave në shtëpi që ofrojnë përvoja të ndryshme dhe përfitime shëndetësore. Pra, si e dini se cila sauna është e duhura për ju?

Nëse po kërkoni një arsimim në saunat në shtëpi para se të blini një, atëherë këtu do të keni gjithçka që duhet të dini për opsionet e ndryshme në dispozicion për ju.

Historia e Saunave

Detajet mbi saunën e parë janë të panjohura. Historianët besojnë se sauna ka origjinën në Evropën Veriore në afërsisht 2000 para Krishtit. Ato më të vjetrat që ekzistojnë edhe sot mund të gjenden në Finlandë dhe u krijuan nga gropat e gërmuara në tokë nën një shpat.

Ajo përmban një fireplace me gurë të nxehtë në një temperaturë të lartë në mënyrë që kur hidhet ujë mbi të, avulli mbush ajrin dhe i jep çdokujt brenda saunës një ndjesi unike të nxehtësisë.

Llojet e saunave në të gjithë botën

Shumë kultura në të gjithë botën e kanë marrë përvojën e saunës dhe e kanë bërë atë të vetën. Sauna tradicionale finlandeze e thatë përmban shkëmbinj të nxehtë që nuk kërkojnë ujë. Nuk ka të njëjtën lagështi si opsionet e tjera me avull, por është po aq relaksuese.

Saunat ruse të banjës ngrohin ajrin dhe ujin për të gjeneruar avull. Ajo gjithashtu mund të shfaqë degë të thata për të ndezur lagështinë në mënyrë që të jetë më afër trupit tuaj. Dhomat me avull me kripë u përdorën fillimisht nga Romakët dhe dihet se ofrojnë përfitime shëndetësore për lëkurën dhe sistemin e frymëmarrjes.

Banjot turke janë gjithashtu një përvojë e njohur e saunës në shumë vende evropiane, duke përfshirë Irakun, Marokun, Sirinë dhe Libanin. Commonshtë e zakonshme që shumë njerëz të jenë brenda dhomës menjëherë, duke shijuar avullin që rezonon nga gurët dhe uji.

Çfarë është një fuçi me vaskë të nxehtë?

Nëse preferoni të zhyteni në vend që të uleni në një dhomë me avull, atëherë një fuçi me vaskë të nxehtë mund të sigurojë gjithashtu një pushim dhe relaksim të fituar mirë. Ajo përmban një sobë të ndërtuar në vaskë për ngrohjen e ujit. Në varësi të motit, si mund të nxehet brenda dy deri në katër orë.

Çfarë është një Shtëpi Sauna?

Në përgjithësi, një shtëpi sauna është tre deri në katër metra e gjerë dhe qëndron tetë deri në dhjetë metra e lartë. Mund të zërë shumë hapësirë brenda shtëpisë tuaj, por rrit vlerën e saj. Saunat gjithashtu nuk kërkojnë shumë mirëmbajtje dhe kjo do të thotë që ju kurrë nuk duhet të dilni nga shtëpia për të korrur përfitimet e përfitimeve shëndetësore.

Çfarë është Sauna me fuçi?

Pavarësisht nga emri, një sauna me fuçi është një dhomë me madhësi të plotë. Fuçi shtrihet në anën e saj dhe mund të projektohet për të shfaqur deri në dy deri në tetë persona brenda saj. Një sauna me fuçi zakonisht do të qëndrojë jashtë shtëpisë për shkak të dizajnit të saj unik. Nuk kërkon shumë përpjekje për tu mbledhur dhe, me kusht që të përdoren materialet e sakta, mund të përballojë çdo lloj gjendjeje moti.

Çfarë është një WC Sauna?

Nëse keni pak dhoma, por keni më shumë se një banjë, mund të jeni në gjendje ta ktheni atë në një sauna në shtëpi. Kjo kërkon blerjen e disa materialeve dhe pak pastrim për të arritur një përvojë autentike të saunës. Por për shumë, kjo është mënyra më e mirë për të instaluar një sauna në shtëpi dhe për të marrë përfitimet e trupit nga avulli qetësues.

Çfarë është një ngrohës i saunës?

Një ngrohës i saunës është ai që ndihmon për ta çuar dhomën në temperaturat e kërkuara për të qenë në gjendje të shijoni përvojën. Shumica e ngrohësve të saunës priren të jenë ose djegie elektrike, gazi ose druri. Ajo gjithashtu ka nevojë për një vend për gurët e saunës. Gurët e saunës zakonisht vendosen në ngrohës, në mënyrë që të bëhen të nxehtë dhe të këndshëm. Pasi të jeni gati, mund të spërkatni ujë mbi ta për të krijuar avull brenda saunës.

Cilat janë materialet e mira për një sauna?

Çdo lloj druri i butë që është fleksibël dhe nuk dëmtohet lehtë nga lagështia ose nxehtësia është i përsosur për saunat shtëpiake. Shumë sauna janë bërë nga kedri për shkak të pamjes, erës dhe aftësisë për të qëndruar i freskët në mënyrë që të mund të uleni mbi to. Basswood dhe hemlock janë gjithashtu zgjedhje të njohura për saunat në shtëpi. Ju gjithashtu duhet të zgjidhni një lloj ngrohës sauna. Ka mundësi gazi, elektrike dhe druri. Ju gjithashtu mund të përdorni drita infra të kuqe për të ndihmuar në ngrohjen e dhomës dhe për të marrë përvojën e saunës që dëshironi.

Çfarë ventilimi të saunës ju nevojitet?

Ventilimi cilësor është thelbësor nëse doni të merrni sa më shumë kënaqësi nga sauna juaj e shtëpisë. Dy nga më të zakonshmet janë konvekcioni natyror dhe ventilimi mekanik. Konvekcioni natyror është ideal për sauna jashtë shtëpisë. Ai lejon që ajri të dalë përmes ajrit nën ngrohësin e saunës ose duke zgjedhur një boshllëk nën derë. Ventilimi mekanik është i nevojshëm për saunat brenda. Kjo lejon që ajri i pastër nga jashtë të hyjë në saunë si dhe të shkarkon avullin dhe lagështinë nga brenda dhomës.

Ku mund t'u përgjigjen pyetjeve tuaja?

Nëse nuk jetoni në Finlandë, ku ka më shumë sauna sesa makina, nëse doni një sauna, atëherë do të duhet ta instaloni vetë. Kjo nuk mund të jetë detyrë e lehtë pasi ka shumë mundësi të ndryshme sauna në dispozicionin tuaj. Nga sauna që mbushin dhomën me tym te ato në formë si fuçi gjigande me verë druri, mund të jetë konfuze dhe stresuese.

Por të gjitha mund t’ia vlejnë për shkak të përfitimeve të shumta që vijnë nga zotërimi i një saune. Dihet se përmirëson shëndetin dhe mirëqenien tuaj, si dhe rrit vlerën e shtëpisë tuaj. Plus, kjo do të thotë që ju mund të shijoni një sauna sa herë që dëshironi.

Nuk ka nevojë të shqetësoheni për të gjitha pyetjet që keni në lidhje me saunat. Ne kemi të gjitha përgjigjet për pyetjet tuaja dhe mund t'ju ndihmojmë t'ju drejtojmë në drejtimin e duhur për të gjetur saunën e duhur që do t'ju ofrojë një përvojë si askush tjetër.