A keni menduar ndonjëherë për një sauna finlandeze?

Mbi të gjitha, ka sauna që ekzistojnë në të gjithë botën. Atëherë pse janë saunat finlandeze kaq të veçanta? Pothuajse çdo shtëpi në vend është e pajisur me një, dhe ajo njihet si pjesë e kulturës së tyre. Por a janë ato ndryshe nga saunat që mund të gjeni në zonën tuaj lokale?

Një sauna finlandeze është një përvojë unike. Ata nuk janë tamam si saunat tuaja tradicionale ose infra të kuqe. Ekziston edhe një etiketë që reflekton kulturën finlandeze. Fillon në momentin që vendosni të hidheni në saunë deri në kohën kur bëni një hap jashtë njërës.

Për fat të mirë, nuk keni pse të udhëtoni në Finlandë për të mësuar të gjitha ndërlikimet e saunave finlandeze. Ne kemi marrë të gjitha përgjigjet e pyetjeve tuaja këtu për ju.

Çfarë është sauna tradicionale finlandeze?

Shumë njerëz do ta njohin saunën finlandeze si një sauna tymi. Dhoma nxehet me dru që digjet brenda një sobë. Mund të ketë ose jo një oxhak. Pasi druri nuk është asgjë tjetër përveç hi dhe tymi është larguar nga dhoma. Sauna mund të fillojë.

Dera mbyllet dhe thëngjijtë e mbetur ngrohin dhomën në temperaturën optimale. Duhet të ndihet shumë i butë brenda, dhe duhet të ketë ende një erë të tymosur në ajër. Dhoma duhet të ketë gjithashtu një shportë me gurë që është ngrohur nga sobë. Nëse dëshironi të rrisni lagështinë, gjithçka që duhet të bëni është të derdhni pak ujë mbi to. Kjo më pas do t'ju ndihmojë të djersiteni brenda dhomës.

Si duket një përvojë e saunës finlandeze?

Një përvojë sauna finlandeze është krejtësisht e ndryshme nga të tjerat. Së pari, ju thjesht nuk shëtisni në një sauna finlandeze. Ekziston një etiketë që duhet të respektoni. Së pari, duhet të hiqni të gjitha rrobat tuaja. Po, duhet të jesh lakuriq për një sauna finlandeze, por mund të mbështillesh me një peshqir. Tjetra, do të dëshironi të bëni një dush dhe pastaj të kapni një peshqir para se të drejtoheni brenda në saunë.

Kushdo që ndodhet brenda saunës lejohet të hedhë ujë mbi gurë. Nuk ka rregulla rreth asaj se sa avull po mbush dhomën. Bëhet fjalë për preferencën personale. Përvoja më e mirë sauna finlandeze është kur ajri është i lagësht dhe kurrë i thatë. Sapo të jeni gati të largoheni, duhet të bëni një dush tjetër ose të bëni një notim jashtë. Shumë njerëz finlandezë e duan ndjenjën gjallëruese të daljes nga sauna e nxehtë dhe kërcimit në ujë të ftohtë të akullt. Shtë një përvojë që duhet ta provoni të paktën një herë.

Nga çfarë janë bërë sauna finlandeze?

Edhe pse një sauna finlandeze përfshin djegien e drurit, struktura është bërë gjithashtu nga ky material. Druri është në gjendje të thithë lagështinë nga avulli shumë më mirë se burimet e tjera dhe siguron një mjedis komod për t'u ulur dhe për të shijuar përvojën. Stufa dhe kova për gurët janë bërë prej metali. Në mënyrë tipike, druri që digjet brenda një saune finlandeze është thupër e freskët. Ableshtë në gjendje të ngrohë dhomat për periudha më të gjata kohore krahasuar me sendet e tjera.

Çfarë lloji i ngrohësve janë në sauna finlandeze?

Saunat finlandeze nxehen duke përdorur metoda tradicionale. Procesi fillon me djegien e thuprës së freskët. Ky material është i aftë të digjet për periudha të gjata. Pasi dhoma të ketë arritur një temperaturë të caktuar dhe tymi të jetë pastruar, pjesëmarrësit mund të hyjnë në dhomë. Atëherë varet nga individët që të derdhin ujë në gurë të nxehtë që nxehen në sobë për të rritur lagështinë në nivelin e tyre të preferuar.

Për sa kohë mund të qëndroni në një sauna finlandeze?

Pavarësisht se ndodheni pothuajse në çdo shtëpi të vetme në Finlandë, koha e pushimit brenda saj nuk ndryshon nga asnjë lloj tjetër saune. Rekomandohet që një seancë sauna të zgjasë midis 15 dhe 20 minuta. Megjithatë, kjo është koha brenda saunës finlandeze. Koha nuk pasqyron dushin para se të hyni në saunë ose kohën që kaloni duke notuar në ujë të ftohtë më pas.

Gjithashtu nuk rekomandohet të keni më shumë se një sauna finlandeze në ditë. Të kaloni shumë gjatë brenda një saune ose të keni më shumë se një herë në ditë mund të rrisë shanset tuaja për dehidrim.

Çfarë duhet të vishni brenda një saune finlandeze?

Një pjesë e kulturës së saunës në Finlandë është të hysh në strukturë nudo. Një sauna finlandeze njihet si një vend për t'u çlodhur dhe relaksuar. Gratë dhe burrat këtu e shohin më së miri kur janë krejtësisht të zhveshur. Sidoqoftë, ata e kuptojnë nëse preferoni të vishni një peshqir brenda një saune unisex. Nëse jeni duke u relaksuar në një seks të njëjtë, ekziston një pritje që të jeni lakuriq.

Saunat në Finlandë nuk ju lejojnë përgjithësisht të vishni rroba banje. Arsyeja kryesore nuk është ajo që mendoni. Kjo sepse nuk mund të merrni përfitimet e plota të saunës. Veshja e një rroba banje brenda një saune finlandeze mund të shkaktojë acarime në lëkurën tuaj. Mund të ndalojë gjithashtu që i gjithë trupi juaj të djersitet nga toksinat që i duhen. Kështu që për siguri dhe për t'u siguruar që të merrni përvojën më autentike të saunës finlandeze, duhet ta fusni atë në kostumin tuaj të ditëlindjes.

Ku mund të gjeni më shumë informacion në lidhje me sauna finlandeze?

Një përvojë sauna finlandeze nuk është ndryshe nga asgjë tjetër. Ju mund të jeni mësuar të vizitoni sauna publike dhe të shijoni seancën tuaj para se të niseni për në shtëpi. Sidoqoftë, në një sauna finlandeze, etiketimet janë krejtësisht të ndryshme. Nga dushi paraprakisht te kërcimi në një trup me ujë të ftohtë më pas, ka të ngjarë të jetë një ndërveprim që nuk do ta harroni kurrë.

Askush nuk i bën ata si Finlanda. Ka aq shumë për të mësuar prej tyre se cili është lloji më i mirë i saunës. Nëse keni më shumë pyetje në lidhje me kënaqësinë në një përvojë autentike të saunës finlandeze, ne mund t'ju ndihmojmë t'ju edukojmë për gjithçka që duhet të dini.